Chia tohumlu puding tarifi

12 Mart 2021
chia tohumlu puding tarifi 2
726
Views

Chia tohumlu puding tarifi;Ben chia tohumunu çok seviyorum. Çünkü, vücut sağlığı için faydalı vitamin, mineral ve lifler içeriyor. Kilo vermek isteyenler için doğal bir çözüm olan

Chia Tohumu

Tariften önce chia tohumu faydalarından bahsetmek istiyorum. Beslenmenizde daha çok chia tohumuna yer vermek için harika sebepler var:

Bitkisel protein içeriğiyle uzun süre tok tutuyor, bu sayede yeteri miktarda yiyip kilo vermenize yardımcı oluyor. Protein, dokuların onarılmasında önemli rol oynuyor. Kilo verirken sarkma olmaması için protein içeren chia tohumu gibi besinler tüketmek çok faydalı olacaktır.

Kalsiyum içeren chia tohumu, hem metabolizma hızını yükseltiyor hem de kemik ve diş sağlığına olumlu katkılar sağlıyor. Süt içemeyenler için mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır.

Yağ yakmak için faydalı yağlar tüketmemiz gerekiyor. Omega 3 yağ asitleri içeren chia tohumu, tokluk süresini uzatıyor ve yağ yakımını hızlandırıyor. Ayrıca, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlıyor.

Sağlıklı diyet lifleri barındıran chia tohumu, kabızlık için doğal çözüm sunuyor. Süt veya yoğurtta bekletildiğinde jel kıvamına gelen chia tohumu, bağırsakları içeriden temizliyor ve toksin atmaya yardımcı oluyor.

 

Eminim bu faydalardan sonra daha fazla chia tohumu tüketmek, size en yakın markete gidip almak isteyeceksiniz. Şimdi, süper kolay ve lezzetli tarife geçelim.

Gerçekten hazırlaması çok kısa sürüyor ve puding pişirilmeden yapılıyor.

Malzemeler,

 • 1 dolu yemek kaşığı chia tohumu
 • 1 su bardağı süt veya yoğurt
 • 1 adet mevsim meyvesi
 • 1 yemek kaşığı ceviz veya badem
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 1 çay kaşığı organik bal veya keçiboynuzu pekmezi

Hazırlanışı,

 1. Meyveyi doğruyorum veya rendeliyorum. Ceviz veya bademi küçük parçalara bölüyorum.
 2. Derin bir kasede tüm malzemeleri iyice karıştırıyorum.
 3. Kapağını kapatıp buzdolabına koyuyorum.
 4. En az 5 saat veya geceden sabaha kadar bekletiyorum.
 5. Yiyeceğim zaman dolaptan çıkarıp iyice karıştırıyorum.

Işte Chia tohumlu puding tarifi hazır!

 

Article Categories:
Pratik Tarifler · Sebze Yemekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.